Domovská stránka
Kateřina Ilgnerová -> Povídky, básničky -> Mnich který prodal své Ferarri

Mnich který prodal své Ferarri

Další moudrá kniha si mě našla a to doslova. Ve městě, kam jezdím již dlouho, v jedné hospůdce s velmi sympatickými majiteli, kteří tam vytvářejí kulturní prostředí vybízející k duševní činnosti a dalším ušlechtilým zájmům. V místnosti jsou police s knihami. Přímo neodolatelně mě to táhlo k jedné z polic a bez přemýšlení jsem sáhla po knize v červeném obalu. Ještě než jsem jí otevřela, vnitřně jsem věděla, že tahle kniha na mě čekala a že je to přesně ona, kterou mám číst. A když jsem si přečetla pár prvních řádků, můj názor získal na neomylné jistotě. Knihu jsem si půjčila, poděkovala nebesům a ponořila se do jejího studia. Poznámky jsou tvořené „větami vytrženými z kontextu“, ale ten, kdo umí číst mezi řádky, jistě najde potěchu pro svou duši, jako jsem ji našla já.

Robin.S. Sharma: Mnich, který prodal své Ferrari

Jak si přát, jak si vytyčit cíle, práce na sobě

Vytvoř si skutečnou Knihu snů, svoje sny rozděl na části související s různými oblastmi života, jako je např. fyzická zdatnost, cíle vzdělávací, vztahy, společenské cíle, cíle duchovní.

Namaluj si svoje sny, napiš verše, vlastní mantry, udělej koláž z fotek apod.

Neber život příliš vážně, najdi opět svoje vnitřní dítě, nauč se spontánně si hrát a projevovat emoce, važ si všeho, co život nabízí. I maličkostí.

Důležité je nikdy nic nedělat proto, že musíš, ale že chceš a víš, že je to pro tebe dobré.

Vytvoř si zvyk, svůj osobní rituál. Rituály v sobě skrývají obrovskou sílu.

 

Důležité

Den bez smíchu, nebo den bez lásky je ve skutečnosti den bez života.

Při putování po stezce tvého života je důležité dobře se bavit. Nikdy nezapomínej na radostnou náladu, stále hledej nádheru a kouzlo ve všem živém.

Zachovej si ducha, radost a buď zvídavá. Zůstaň zaměřena na své životní dílo a na to, abys ostatním byla k užitku a vesmír se postará o to ostatní.

Nikdy nelituj toho, co se stalo v minulosti. Vše, co se ti kdy přihodilo, a ještě přihodí má svůj smysl. Každá zkušenost je pro tebe poučení.

Přestaň si dělat hlavu z malicherností a vychutnej si život.

Vášeň

Silná vášeň je nejlepším palivem pro tvoje sny. Mluvím o vášni a zanícení pro život. Zkus znovu čerpat radost z toho, že se ráno probudíš plná energie a radostné nálady. Do všeho, co děláš vdechuj vášeň a časem uvidíš výsledky, nejen materiální, ale hlavně duchovní.

 

Od nynějška převezmi kontrolu nad svým životem. Jednou pro vždy se rozhodni stát se pánem svého osudu. Urči si svou vlastní cestu, objev svoje poslání a poznáš co je to radost ze života plného inspirace. A uvědom si, že všechno to, co jsi prožila a co tě teprve čeká, není nic ve srovnání s tím, co žije v tobě. Najdi si to, co doopravdy ráda děláš a dej do toho veškerou svou energii. Jakmile jednou soustředíš veškerou svou mentální energii na to, abys dělala to, co miluješ, do tvého života vstoupí hojnost a veškeré tvé tužby se snadno naplní.

Ochrana mysli

Kdokoliv může bez obtíží vytvářet pozitivní kreativní myšlenky. Jakmile se ti do zorného pole myšlení dostane negativní myšlenka, ihned jí vytlač myšlenkou povzbuzující.

 

 

Kouzlo vizualizace

 

„Představivost je důležitější než vědomosti.“   A. Einstein

Představa sebe, co chceme…Tvá mysl je magnet přitahující k sobě všechno, co si přeješ v životě mít.

Udržuj mysl čistou bez negativních myšlenek.

Každou vteřinou, kterou strávíš přemýšlením o snech jiných lidí se okrádáš o svůj vlastní čas.

Ti, co mají svou mysl otevřenou novým myšlenkám se vždy dostanou na vyšší úroveň poznání a naplnění.

Kladení otázek je nejefektivnější cesta k dosažení znalostí, nikdy se neostýchej klást je.

 

Vylepšování svého vnitřního světa

Jakékoliv rozšíření vlastních názorů je to nejlepší, co pro sebe můžeš udělat.

Pěstuj důvěru ve svoje vlastní schopnosti.

„Není svobodný nikdo, kdo není pánem své mysli.“ Epictetus

 

Dokážeš toho víc, než si myslíš a jakmile sáhneš do svých vnitřních rezerv, vydáš ze sebe ještě více.

Jediný limit, který máš je ten, který si sama vytvoříš.

Průměrný člověk využívá jen nepatrné části své lidské kapacity.

Umění KAISEN procvičuješ tak, že se každý den s něčím budeš potýkat. Pouštěj se do věcí, ze kterých máš strach.

Sleduj východ slunce a dělej všechno to, co jsi vždycky toužila dělat, ale nedělala, protože jsi uvěřila, že jsi na to příliš mladá, příliš stará, moc bohatá nebo naopak, zase moc chudá.

Připrav se na to vznést se a žít zcela naplno. Říká se, že štěstí přeje připraveným. Já jsem přesvědčen o tom, že připraveným přeje sám život.

 

Zaměř se na to, co považuješ za překážky. Utvoř si písemný seznam svých slabostí. Zamysli se, co tě brzdí, co tě zdržuje od toho, aby byl tvůj život takový, jaký si jej představuješ a hluboko uvnitř víš, že bys jej mohla mít. Jakmile se ti jednou podaří svoje nedostatky identifikovat, v další fázi se jim postavíš čelem, zaútočíš na vlastní strach a obavy.

Možná že poprvé v životě ochutnáš vnitřní svobodu. Strach není ničím jiným než mentální obludou, kterou sis vytvořila sama v sobě. Je to jen proud negativního vědomí.

 

Podívej se na malé dítě. Nemá v sobě žádná omezení, jeho mysl je jako neosázená zahrada, plná možností a potenciálu. Pokud budou tyto možnosti správně kultivovány, může se rozvinout ve velkou osobnost. Pokud ale tuto zahradu zaplevelíš negativitou, bude z dítěte člověk v nejlepším případě průměrný.

Můžeš naučit dítě, aby vnímalo nádherný slunečný den jako depresivní nebo aby ve štěněti vidělo nebezpečnou šelmu. Dospělý se může naučit vnímat drogu jak příjemný zážitek a prostředek k uvolnění. Všechno to záleží jen na přístupu.

Důležité denní rituály podle mnichů

 

 

 

Rituál samoty

 samota a ticho ti umožní spojit se se svým zdrojem vnitřní síly a uvolnit v sobě neomezenou inteligenci vesmíru. Důležité je najít si opravdu klidné a krásné místo.

Rituál fyzična

Jak pečuješ o svoje tělo, tak pečuješ o svou mysl. Vytrvalá chůze v přírodě je nesmírně přínosná, odstraňuje únavu a navozuje přirozený stav harmonie v těle.

Rituál dýchání

Správně dýchat znamená správně žít. Je to nejrychlejší cesta, jak zvýšit množství energie. Nedýchat povrchně, dýchat „do břicha“.

Rituál zdravé výživy

Špatná výživa má zhoubný vliv na tvůj život, vytahuje z tebe mentální a fyzickou energii, ovlivňuje tvoje nálady a zatemňuje ti myšlení. Jak živíš svoje tělo, tak živíš svoji mysl.

Živá strava je taková, která vzniká přirozeným působením slunce, vzduchu, půdy a vody. Dej si na talíř čerstvou zeleninu a obiloviny a budeš žít navždy.

Rituál bohatých znalostí

Vyžaduje od tebe, abys využila všeho, co ses naučila ve škole svého bytí. Pravidelně čti. Není, ale jedno co čteš, musíš si pečlivě vybírat. Musí to být něco co tě posílí. Vyber si to, co prospěje nejen tobě, ale zároveň zlepší kvalitu tvého života. K tomu, abys dostala z dobré knihy co nejvíc, musíš ji studovat, nejen jí přečíst. Zamyslet se nad ní, pracovat s ní. Čti třicet minut denně a poznáš to sama. Zanedlouho zahlédneš obrovské množství vědomostí, které čeká na to, až je prozkoumáš. Odpověď na každou otázku, kterou kdy můžeš mít, je už někde napsána. Všechny chyby, které jsi kdy v životě udělala, už před tebou udělali jiní. Nebo si opravdu myslíš, že tvoje starosti a problémy jsou něčím ojedinělým? Všechny problémy, které každý z nás řeší a bude řešit v průběhu života, už byly vyřešeny.

A co je nejdůležitější, odpovědi a řešení se nacházejí v knihách.

„Knihy ti pouze pomohou rozpoznat, co máš v sobě. To je to, čemu se říká osvícení. Po všem cestování a objevování jsem dospěl k tomu, že jsem se vlastně vrátil tam, odkud jsem vyšel jako malý chlapec.“

Rituál osobní sebereflexe

Mnichové věřili v sílu vnitřního rozjímání. Jestliže budeš pracovat na tom, abys poznala sama sebe, dostaneš se do rozměrů bytí, o kterých jsi ani nevěděla, že existují.

Ohlížíš-li se za tím, co děláš a jak trávíš svůj den, jaké myšlenky se ti honí hlavou, určuješ si měřítko k sebezdokonalování. Jediný způsob k tomu, abys změnila svůj zítřek, je porozumět tomu, cos neudělala dobře dnes.

Chyby jsou součástí našeho života a jsou nezbytné k tomu, abys mohla růst.

Štěstí je výsledkem dobrého úsudku, dobrý úsudek vychází ze zkušeností a zkušenosti jsou výsledkem špatného úsudku. Dělat stejné chyby pořád dokola, je příznakem nedostatku sebeuvědomění, což je vlastnost, která odlišuje nás lidi od zvířat.

Rituál brzkého probuzení

Vstávej s východem slunce a začínej svůj den brzy. Většina z nás spí mnohem déle, než potřebuje. Slunce mě posiluje, když jsem unavená, zvedne mi náladu. Slunce dokáže obnovit emocionální a fyzickou rovnováhu. Slunce je zázračným lékařem, pokud ho navštěvuješ s mírou.

Důležitá je kvalita spánku, ne jeho délka. Lepší spát 6 hodin hluboce, než 10 hodin a budit se při tom. Podstatné je, abys poskytla svému tělu dostatek odpočinku k tomu, aby se přirozeným procesem obnovilo do svého původního stavu zdraví, protože organizmus se stresem a denními starostmi vyčerpává.

Deset minut před usnutím a deset minut po probuzení má nesmírný vliv na tvoje podvědomí. A proto by tato doba měla být věnována pouze těm nejinspirativnějším myšlenkám, neboť jimi programuješ svou mysl. Co do ní vložíš se ti vrátí zpět.

Základním principem, který musíš mít pořád na paměti, je začít den dobře.

Naplánuj si den, představuj si všechno, co chceš udělat a dej do toho hodně energie. A vždy s úsměvem, smích navozuje pocit štěstí.

 

Jsi přesně tou, co si o sobě celý den myslíš. A jsi také tou, jak si celý den k sobě promlouváš. Ale pokud si budeš opakovat, že se cítíš zdráva a plná vitality, promění ti to život. Slova, jež pronášíš sama k sobě, ovlivňují to, jak smýšlíš sama o sobě a to pak zpětně ovlivňuje tvoje činy. Tvoje představa o sobě samé je něco jako proroctví, které sebe samo naplňuje.

Mnich Yogi Raman řekl: „zaseješ myšlenku a sklidíš čin. Zaseješ čin a sklidíš návyk. Zaseješ návyk a sklidíš charakter. Zaseješ charakter a sklidíš vlastní osud.“

Dělej to, co je správné, jednej v souladu se svým skutečným charakterem, nechej se vést svým srdcem. A to ostatní už přijde samo. Nikdy nejsi sama to si pamatuj.

 

Máš v sobě slunce, měsíc, celou oblohu a všechny zázraky tohoto vesmíru. Inteligence, která tyto zázraky stvořila je toutéž silou, která stvořila i tebe. Všechny věci kolem tebe pocházejí z téhož zdroje. Všichni jsme jedno.

Když posiluješ svoji mysl a duši, posiluješ Duši vesmíru. A pokud v sobě najdeš odvahu a vykročíš nebojácně za svými sny, pomáhá ti při tom síla celého vesmíru. Život ti dá všechno, oč požádáš. Vždycky ti naslouchá.

A co životní prohry a neúspěchy? Prohry jsou nezbytné pro jakékoliv úspěšné počínání. Neúspěchy nás vedou a zkoušejí a pomáhají nám růst. Nabízejí nám lekce a vedou nás stezkou osvícení. Jedním ze základních zákonů přírody je zisk ze ztrát. Nikdy se neboj neúspěchu, je to tvůj přítel.

Vesmír přeje odvážným. Jakmile se jednou provždy rozhodneš pozvednout svůj život do nejvyšších zón, síla tvé vlastní duše tě povede.

Vždycky buď statečná. Neustupuj a následuj své sny. Dovedou tě k tvému osudu. Následuj svůj osud, dovede tě k zázrakům vesmíru. A vždy následuj zázraky vesmíru, neboť ty tě dovedou do kouzelné zahrady plné růží.

Když se narodíme, pláčeme a celý svět se raduje. A svůj život bychom měli žít tak, že když odsud budeme odcházet, budou plakat ostatní, zatímco my se budeme radovat.