Domovská stránka
Kateřina Ilgnerová -> Poradenství -> Slunce jako lékař

Slunce jako lékař

Slunce 

Slunce je nepostradatelným zdrojem energie a vitality nejen pro člověka, ale i pro všechny bytosti/ faunu i flóru/ na Zemi.

Ne nadarmo se říká: „Kam chodí slunce, tam nechodí lékař“

Sluneční paprsky zahřívají, ničí choroboplodné zárodky, způsobují dobrou náladu a pomáhají člověku „vyrábět“ v těle tolik důležitý vitamín D. 

Říká se mu také sluneční vitamin, protože si ho naše tělo dokáže vyrobit jen za přítomnosti slunečního záření. Vitamin D je jednou ze základních stavebních jednotek našich kostí i zubů. Dostatečný přijem tohoto vitaminu zajistí silné a zdravé kosti až do stáří, protože pomáhá tělu vstřebávat vápník a fosfor ze zažívacího traktu. Jakmile se dostanou do krve, vitamín D pomáhá při jejich dopravě a distribuci do cílových tkání. Tím nás ochraňuje proti osteoporóze, dokáže snížit riziko vzniku roztroušené sklerózy, revmatoidní artritidy a cukrovky. Vitamin D je navíc důležitý při řadě dalších nemocí. Objevily se výzkumy, které poukazují na to, že dokáže brzdit růst abnormálních buněk, které tvoří zhoubné nádory, tedy rakovinu. Navíc vitamin D podporuje imunitu organismu a v zimě bychom ho měli užívat ve formě tobolek, které zakoupíme v lékárně. Dalším důležitým zdrojem vitamínu D jsou:

Rybí tuk, mořské ryby, vaječné žloutky, máslo, mléko a mléčné výroby, pokud možno „domácí výroby“. 

Opalování 

Rozumné opalování je zdravé.Tím považuji opalování, kdy se nevystavujeme polednímu žáru mezi 11 – 15 hodinou. Každý člověk má jinou toleranci kůže ke slunečním paprskům. Není třeba se opalovat dlouho. Zvlášť pozor musíme dávat v horách a u moře.

Na ochranné přípravky proti spálení kůže mám ten názor, že by se měly používat jen mimořádně, v extrémních podmínkách. Navíc obsahují chemické sloučeniny, které mohou způsobit kožní alergie na slunce a škodí životnímu prostředí. Mnoho koupajících se lidí,mnohokrát natřených přípravky proti slunečním paprskům,určitě nezůstane bez následku pro faunu a floru rybníka, jezera, či moře.