Domovská stránka
Kateřina Ilgnerová -> Poradenství -> Kudy teče,tudy léčí

Kudy teče,tudy léčí

Kudy teče,tudy léčí

Chtěla bych se zmínit o třech nápojích, které jsou Čechy velmi oblíbené a hojně užívané.

Jsou to mírně alkoholické nápoje,které požívané v rozumné míře mají dobrý vliv jak na zdraví,tak na psychický stav uživatelů.

Mírné množství je takové, které uvolní a zlepší náladu,nemám na mysli stavy opilosti.

V období babího léta,a začínajícího podzimu se pije burčák.

 

Co je burčák?

Pokud je to nefalšovaný a nijak neupravovaný částečně zkvašený hroznový mošt, je pravděpodobně jeho největší devízou přírodní a přirozený původ. Vždyť ze sto kila hroznů vznikne zhruba osmdesát litrů moštu. Burčák je zárodečnou fází výroby vína a dělá se z bílých i červených odrůd. Pokud zkvašený mošt vinař a jeho zákazníci nevypijí jako burčák, vznikne z něj finální vinný mok. 

Jeden mililitr burčáku obsahuje mnohem více probiotik než jogurt. Lidová moudrost praví, že pro uchování zdraví musí člověk vypít tolik burčáku za sezónu, kolik krve koluje v jeho žilách.

Burčák obsahuje kvasinky i vitaminy skupiny B, které mají řadu kladných vlastností. „Třeba vitamin B1 - thiamin působí pozitivně na činnost srdce, kyselina nikotinová zabraňuje vzniku nervových a kožních poruch a kyselina pantotenová chrání lidský organismus proti onemocnění sliznice a zažívacího ústrojí," 

Zajímavostí možná je, že burčák se pije s oblibou hlavně u nás, ve Francii, zemi vína se nepije vůbec.

 

Víno

Z burčáku vzniká v konečné fázi víno.

Jak působí víno na naše zdraví? Je pravda, že jeho umírněné pití prospívá srdci a cévám?

Kvalitní víno je dobrou volbou, pokud chceme posedět s přáteli a udělat si s nimi dobrou náladu.

Jedna nebo dvě skleničky neuškodí vašemu zdraví, ale naopak na ně mají pozitivní vliv.

Pravidelná konzumace vína snižuje riziko srdečních onemocnění, prospívá krevnímu oběhu a působí proti rakovinným onemocněním.

Kromě toho pití tohoto moku odbourává stres, čímž vám napomáhá k duševní i tělesné pohodě.

Proti špatnému cholesterolu

Víno kromě alkoholu obsahuje flavonoidy, což jsou látky, které působí jako antioxidanty a pomáhají tělu odbourávat negativní cholesterol.

Alkohol navíc zvyšuje hladinu prospěšného cholesterolu a působí proti shlukování krevních destiček, takže vás chrání proti ucpání tepen.

Ale s alkoholem se to nesmí přehánět, protože v malém je to lék a ve velkém jed.

Více než čtyři sta vědeckých studií z celého světa dokazuje, že lidé, kteří dlouhodobě umírněně pijí víno, bývají zdravější než zapřisáhlí abstinenti.

Důkazem jsou například Francouzi, kteří mají hodně nízkou úmrtnost na srdeční a cévní onemocnění. Za jeden z důvodů se považuje každodenní pití vína při jídle. 

 

Pivo

Je nápojem Čechů,pro mnoho mužů je Bohyní.Nevěřila jsem, kolik času dovedou muži mluvit o pivě, div by neskládali básně,dokonce za pivem cestují po republice, sbírají tácky,etikety,pořádá se mnoho pivních slavností a festivalů…….prostě pro mnohé věčné téma.

Co je na pivě tak zajímavé?

Už jen orosená sklenice s pěnou nahoře láká k napití, zvlášť v horkých letních dnech.

Výroba piva je složitý a velmi fascinující proces, proto mají sládci pivo v takové úctě.

Mám na mysli malé pivovárky, kde se dělá pivo poctivě, biochemické procesy se neurychlují, nezasahuje se do nich a pivo se nechává zrát tu správnou dobu, kterou potřebuje.

A co pivo obsahuje?

Pivo je bohatým zdrojem vitamínů skupiny B – thiaminu, riboflavinu, pyridoxinu, niacinu, kyseliny listové. Tyto vitamíny ovlivňují řadu metabolických procesů, funkci nervového systému, hladinu homocysteinu, brání vzniku kožních poruch či vývojových vad.

Hořké chmelové látky totiž stimulují tvorbu trávicích enzymů v žaludku a urychlují metabolismus tuků.

Vedle toho pivo pomáhá udržovat žaludek v kondici i tím, že snižuje riziko překyselení žaludku. Může mít blahodárné účinky na trávicí trakt a v přiměřené dávce se může podílet na zlepšení trávení a chuti k jídlu. Zabírá proti  pálení žáhy a dalším žaludečním obtížím.

Známý je také fakt, že močopudný efekt piva prospívá vylučovacímu ústrojí, a působí tak nejen proti infekcím, výrazným způsobem snižuje vytváření ledvinových kamenů. 

 Pivo obsahuje minerály (vápník, fosfor, hořčík, draslík, sodík, chlorid), vitaminy skupiny B a stopové prvky. To z něj dělá výborný iontový nápoj 

Výzkumný tým vedený profesorem Dietmarem Fuchsem z Innsbrucké lékařské univerzity dokázal, že pivo zpomaluje biochemické procesy v krvi, které by jinak vedly k zánětům. Není proto úplně vedle staré hospodské moudro, že pivo vyléčí nachlazení, chřipku i počínající angínu.

Polyfenoly obsažené ve výtažcích z ječmene a chmelu mají na organismus podobný účinek, jako obdobné látky v červeném víně a zeleném i černém čaji. Mírně chrání srdce a zvyšují hladinu "hodného" HDL cholesterolu.

Chmel působí jako přírodní sedativum, které zklidňuje nervy. Sklenička piva jako prostředek na spaní dokáže nahradit i pilulku z lékárny.

Pivo pro ženy

Víte, proč se říká, že po pivu rostou prsa? Je to kvůli rostlinným estrogenům, jež pivo obsahuje.Ženám pivo svědčí ze specifických důvodů. Tyto fytoestogeny využijí zejména ženy v klimakteriu, které často trpí celou řadou metabolických změn z nedostatku ženských hormonů.

Jejich obsah společně s ostatními prvky a antioxidačnímimi účinky piva také ženám pomáhá bojovat proti onemocněním, jako je například osteoporóza nebo artróza s rizikem zlomenin a podobně.

Ženám prospívá i obsah kyseliny listové, která je nezbytná především v těhotenství pro vývoj plodu.

Takže proč si nedat jedno nebo dvě? Po tomto množství se nemusíme bát, že nám naroste pivní mozol.