Domovská stránka
Kateřina Ilgnerová -> Povídky, básničky -> O dětství

O dětství

Když se narodí dítě, nejvíc, co potřebuje je láska.

Snažila jsem se, aby moje děti byly šťastné a nebyly svědky rodinného dusna a hádek. Myslím si, že se nám to jako rodičům celkem podařilo. Oba jsme doma poznali právě ty špatné věci, které pro nás byly odstrašujícím příkladem. Já už jsem to svým rodičům odpustila, nakonec jsou to jen lidé a prostě přišli na to, že si už nerozumí a přesto spolu ještě nějakou dobu byli, snad kvůli mně a tak jsem byla svědkem jejich hádek a zloby.

Ale v dítěti už negativní zážitky zůstanou zasuté někde v hloubi duše, a pokud si myslíte, že dál neovlivňují jeho život, hluboce se mýlíte.

Dnes už mám děti dospělé, ale mám malého vnoučka a některé věci vnímám mnohem silněji a víc se nad nimi zamýšlím. Vidím, jak vše sleduje a nasává do sebe jako čistý papír.

Opravdu, děti jsou jako nepopsaná kniha, narodí se a neví vůbec nic, vše musí postupně poznat.

Ten fyzický svět poznávají pomocí úst, kam si všechno strkají, pomocí rukou, nohou někdy je to poznávání hodně komické, ale nás dospělé může velmi osvobodit, když se v dětských hrách zapojíme a najdeme v sobě vnitřní dítě, potlačené dospělostí. Když se s dítětem můžeme válet po zemi, křičet a prskat na sebe, stavět stavebnice a bořit je, uvolní se na chvíli pouta krutého světa.

Dětská duše je hladová po vědění, dítě poslouchá zpěv, hudbu a napodobuje vyřčená slova, napodobuje grimasy a mimiku a vnímá mnohem víc, než tušíme.

V útlém věku jsou nejdůležitější rodiče, je to svazek a pouto představující pro dítě lásku a pocit bezpečí. Do tří let života dítěte je důležité co pozná, tyto rané zkušenosti pak formují celý jeho život.

Dětství by mělo být nejhezčí a bezstarostné údobí lidského života. Bohužel to tak často není. Lidé s negativními zážitky z dětství pak v životě chybují a to může mít neblahé důsledky. Kriminalita, promiskuita, podlomené zdraví, nemocná psychika, špatný výběr životního partnera, neschopnost uplatnit se ve společnosti, špatný životní směr a další.

Určitě je v silách každého tyto negativní zážitky v sobě zpracovat a žít podle svých nejlepších ideálů. Nicméně naše zranění v nás přetrvávají.