Domovská stránka
Kateřina Ilgnerová -> Poradenství -> Léto a využití jeho plodů

Léto a využití jeho plodů

Léto je pro mne synonymem krásných slunečných dnů, volna, cestování, opalování a koupání v řekách, rybnících, nebo v moři, radosti, pohybu a zábavy.

Můžeme také sbírat houby a léčivé byliny, které rostou divoce v přírodě, nebo si je pěstujeme na zahrádce.

Moje oblíbené léčivky jsou například mateřídouška, divizna,řebříček, jitrocel,třezalka, ty všechny najdeme někde na louce u lesa a na zahrádce si můžeme pěstovat další léčivky: měsíček, echinaceu, kopretinu řimbabu, řepík, mátu, meduňku nebo kostival,dále aromatické natě do polévek a salátů: rukolu, libeček, oregano, šalvěj, majoránku,kopr.

Léto je velmi štědré a to jsem záměrně vynechala to velké množství ovoce a zeleniny co se urodí na zahradě. Každý zahrádkář ví,že zahrada vyžaduje laskavou a trpělivou péči,ale výsledek stojí za to. Nepoužívám žádnou chemii jen kravský nebo koňský hnůj do půdy kvůli živinám.

Upřednostňuji okamžitou spotřebu utrženého ovoce či zeleniny..ze stromu do žaludku.Jsem příznivcem čerstvé a syrové stravy.

Tepelným zpracováním vždy zničíme spoustu živin, nemluvě o vitamínech.

Natě většinou suším, nebo zamrazuji. Byliny suším na čaje,nebo vyrábím tinktury a masti. Tinktury jsou výchozí surovinou, tzv.matečnou tinkturou pro výrobu homeopatických léků.

Na výrobu mastí používám buď kvalitní sádlo, nebo bambucké máslo a jako ztužovač včelí vosk.Takto vyrobené masti mají dobrou konzistenci i trvanlivost.Masti ze sádla uložené v ledničce vydrží rok.

Jsem totiž ráda soběstačná a nejvíc věřím lékům z přírody.