Domovská stránka
Kateřina Ilgnerová -> Masáže -> Kozí pohádka

Kozí pohádka

Kozí pohádka

Laura je kozí princezna, bydlí v malé chatičce na kopci.Má ráda kromě sena, mrkev, jablka a kousek tvrdého rohlíku.

Laura bude maminka a až se narodí kůzlata, časem budeme moci z jejího mléka vyrábět a konzumovat  jogurty, kefíry a sýry.

Někomu kozí mléko nevoní. Pokud je koza ustájená v čistotě, nemělo by zapáchat, nicméně někdo je citlivý na typické kozí aroma, které je přeci jen vždy trochu znát.

V televizi Nova by měli vysílat ještě před započetím pravidelné dávky onoho věčného seriálu „Ordinace v růžové zahradě“ reklamu na prospěšnost kozího mléka. Věděli jste ,že koza je jediné zvíře, které nikdy nedostane rakovinu?

Takže kozí mléko je jedna z výborných prevencí proti rakovině.

Kozí mléko je biologicky velmi významný nápoj, jehož složení je  jiné než u mléka kravského. Obsahuje minerální soli vápníku, hořčíku, sodíku, draslíku a fosforu, soli stopových prvků: mědi, ziinku, manganu, titanu, chrómu  a kobaltu a řadu vitamínů: A, B1, B2, B12, C, D, E a kyselinu listovou. Vzhledem ke kravskému mléku má nižší obsah železa, kobaltu, vitamínu B12 a kyseliny listové, naopak má ale vyšší obsah fosforu, vápníku, vitamínu D a riboflavinu a výhodou je i nižší obsah sodíku.

Lidé se žaludečními vředy tráví kozí mléko snadněji než kravské. Syrovátka z kozího mléka má velký význam při rekonvalescenci a  při léčbě rakoviny

Pozitivní účinky kozího mléka byly prokázány lékařskými průzkumy např. 
u těchto onemocnění:

  • při alergiích - 60 - 70% populace alergické na bílkoviny kravského mléka snáší bez problémů mléko kozí, které má odlišné složení bílkovinných frakcí (kaseinů), kterým se přičítá největší role při vzniku dětských alergií.
  • má uklidňující učinky, může pomoci i při a migrénách - (zejména tam, kde je migréna způsobena alergiína kravské mléko).
  • při revmatických bolestech
  • při kožních alergiích (ekzémech) - pomáhá především koupel v syrovátce kozího mléka a stravování s vyloučením kravského mléka a výrobků z něj
  • Kozí mléko působí kladně na výstavbu a obnovu buněk, podílí se na jejich ochraně před škodlivými vlivy prostředí a tím pomáhá zdraví a kondici"
  • při onemocněních trávicího traktu a přidružených orgánů (játra, slinivka), kdy je výhodou zásaditější charakter, menší "kyselinotvornost", vyšší neutralizační kapacita kozíko mléka, jako i vyšší obsah antioxidantů a dalších ochranných látek.

 

  • prevence nádorových onemocnění – Existují názory, že kozí mléko zde hraje aktivní roli. Například bylo pozorováno, že organismus kozy je schopen si vytvářet účinné protilátky a nikdy neonemocní rakovinou. Zajímavé výsledky jsou též z pozorování pacientů, kteří pravidelně pili kozí mléko. Podobně bylo ve Francii úspěšně prokazováno snížení rizika opětovného propuknutí nemoci u již operovaných pacientů.

Kosmetika

Z mléka se vyrábí kosmetika

Kosmetika s kozím mlékem nedráždí a naopak zklidňuje, proto je velmi vhodná pro citlivou a alergickou pleť. Hojně se používá k léčbě ekzémů, lupénky a různých vyrážek. Je vhodná i pro problematickou pleť se sklonem k tvorbě akné. Obsažené látky pomáhají zmírňovat vznik vrásek a další projevy stárnutí pokožky. Je ideální pro regeneraci, zvláčnění a dodání pružnosti pleti, napomáhá korigovat drobné defekty pleti. Kozí mléko účinně působí i na spálení od sluníčka, protože dokáže zklidnit popálení a podporuje regeneraci kůže.

Kromě produktů z mléka se využívá i maso, které chutná jako jehněčí nebo skopové  a připravuje se stejným způsobem.