Zácpa a zázračná moc bylinek
Zácpa může vzniknout několika způsoby: špatnou životosprávou, když potrava obsahuje málo ovoce, zeleniny a vlákniny a nedostatek tekutin.
Dále když se málo hýbeme, máme sedavé zaměstnání, necvičíme a nechodíme na procházky, nebo u pacientů, kteří jsou upoutáni na lůžko.
Střevo se stává líným a střevní obsah se neposunuje, ale zůstává ve střevě a začíná se rozkládat. Pokud se člověk nevyprazdňuje pravidelně, vznikající toxiny ve střevě přecházejí do krve a začínají otravovat svého uživatele.To se projevuje kožními vyrážkami, ekzémy, akné, na kůži nejlépe vidíme zdraví svých střev. Dále se nerovnováha může projevovat bolestmi hlavy, nebo také astmatem.Jak je vidět, čistá střeva jsou základ zdraví!
Na správné funkci střev má určitě i velký vliv psychika.
Já tvrdím a stojím si za tím, že téměř všechny nemoci se odvíjejí od stavu střev.
Případ:
Slečna 19 let, úporná zácpa trvající asi 6 dní, bolesti nejprve v oblasti žaludku,později v oblasti pupíku.Krutá bolest v podbřišku, kterou tišila léky proti bolesti (které jsou mimochodem pro zažívací trakt nebezpečné). Nucení na stolici měla,ale to bylo všechno.
Protože byl víkend, absolvovala různá vyšetření na chirurgické ambulanci, všechna byla negativní a lékaři jí poslali domů s tím, že je vše v pořádku, aby si vzala uklidňující prášek na nervy a spala.
Slečna se ale dál svíjela v bolestech, které se stupňovaly,měla i teplotu.
Uvědomila jsem si, že se musí urychleně vyprázdnit a hned v pondělí ráno jsem v lékárně vyzvedla projímavý čaj a sirup, který působí tak, že osmotickým účinkem se na obsah střeva váže voda, a tak se zvýší střevní objem. Tím je podpořeno oživení rytmického stahování svalstva trávicího ústrojí. Zácpa mizí a je obnoveno přirozené vyprazdňování.
Sirup i čaj velmi rychle pomohly a po několikerém vyprázdnění se,ustaly i bolesti podbřišku.Myslím si, že plná střeva utiskovala dělohu, kde se městnala krev a to způsobovalo bolesti v podbřišku.Doporučila jsem lehkou dietu, pití heřmánkového čaje na zklidnění zažívacího traktu a fyzický klid.
A také užívat tinkturu z pupenů Lichořeřišnice.
Čaj obsahoval tyto léčivé byliny:
List seny Cassia senna L., Cassia angustifolia Vahl.
List seny patří k nejčastěji užívaným rostlinným projímadlům; řadí se k laxativům s hydragogickým a antiabsorpčním účinkem. Užívá se při akutních obstipacích a ve všech případech, kdy je při vyprazdňování žádoucí měkčí stolice - tedy při hemeroidech, po operačních zákrocích v konečníku nebo v anální oblasti, před nebo po břišních operacích, k odstranění kontrastních látek po rentgenu střev. Mechanismus účinku sennosidů je relativně dobře prozkoumaný – jejich účinek se nejprve rozvíjí v souhře se střevními bakteriemi jimiž se hydrolyticky štěpí a redukují na anthrony, vlastní účinnou formu drogy. Předávkování vede ke kolikovým bolestem břicha. Kvůli riziku narušení rovnováhy elektrolytů (ztráta draslíku) a vody v organismu se dlouhodobé užívání nedoporučuje.
Obsahuje:flavonoidy, polyoly, minerální látky, naftalenové deriváty, diantronové glykosidy (senosidy), stopy antrachinonů.
Máta peprná, mentha piperita L.
Účinné látky: Menthol, menthon, menthofuran, ve stopkách terpeny a řadu jiných látek. Mají chuť palčivě kořennou a zvláštní větrový zápach.V suchém stavu má droga silný charakteristický pach a palčivě kořennou chuť s příjemně chladivou pachutí.
Použití: Tlumí a odstraňuje křeče, zvláště v trávicím traktu,zmírňuje nadýmání, působí dezinfekčně a povzbuzuje vylučování trávicích šťáv, zejména žluči.
V silnější koncentraci působí menthol na kůži místní znecitlivění.
Soustavné užívání mátového čaje může vést k poruchám krevního obrazu
Fenykl obecný, Foeniculum vulgare
patří do jedné rodiny s kmínem, anýzem, koprem, koriandrem, celerem, petrželí, libečkem, kerblíkem, tedy do skupiny rostlin, které mají široké užití jak v kuchyni, tak v lidovém léčitelství.
Protože látky obsažené v semenech fenyklu uvolňují hladké svalstvo trávicího traktu, pomáhají uvolňovat křeče v oblasti žaludku a střev a zlepšují odchod zadržovaných plynů z těla. Těchto významných účinků jistě využívá nejedna maminka, u malých ratolestí je to jedna z nejjednodušších a nejpříjemnějších cest, jak pomoci při plynatosti. Fenyklový čaj má totiž příjemnou nasládlou chuť, kterou snese i malé dítě a účinek se dostaví po velmi krátké době. To samozřejmě platí pro všechny věkové skupiny, v případě "nafouklého bříška" je fenykl skvělým pomocníkem pro každého.
Na zažívací trakt působí fenykl celkově blahodárně. Je účinný i při menších poruchách trávení, křečích nebo překyselení žaludku. Ve středověku prý dámy pily fenyklový čaj nebo žvýkaly celá semena jako prevenci proti obezitě, protože navozují pocit sytosti a tím snižují chuť k jídlu. Na trávicí trakt však fenykl působí také lehce dezinfekčně, můžeme ho tedy použít při menších katarech žaludku a střev.
Lékořice lysá Glycyrrhiza glabra, Čeleď: Bobovité
Latinský název čeledi: Fabaceae
Lékořice se může pochlubit opravdu širokým rozsahem léčebných účinků. Dokáže zmírnit únavu, zvyšuje imunitu, zmírňuje záněty dýchacích cest, utišuje kašel a rozpouští hleny. Pomáhá také při menstruačních potížích a podílí se na hojení ekzému (lékořicová mast). Je to právě glycirizin, který stimuluje tvorbu hormonů, jenž výrazně ovlivňují zánětlivé reakce. Lékořici lze doporučit u všech druhů zánětlivého onemocnění. Zvláště silná je v boji proti hepatitidě - potlačuje totiž zároveň i virus, který ji vyvolává.
Achillea millefolium - řebříček obecný, Čeleď: Asteraceae - hvězdnicovité (složnokvěté
Obsahuje glykosidickou hořčinu, silici (okolo 0,25%) s kolísavým obsahem azulénů (0 až 40% v závislosti na lokalitě a počasí), alkaloidy, flavony, tříslovinu, cholin, aldehydy, kyseliny mravenčí, octovou a salicylovou a fluoreskující a fotosenzibilizující látku ze skupiny furokumarinů. Droga uvolňuje křeče, povzbuzuje vylučování žaludečních šťáv, utišuje kašel, kladně působí na krevní oběh. Zvláštní uplatnění nachází zejména v ženském lékařství neboť tlumí krvácení a potlačuje křečovité bolesti při menstruaci. Řebříček dále podporuje chuť k jídlu, působí močopudně, žlučopudně, desinfekčně, antiskleroticky, antiastmaticky, mírně snižuje krevní tlak, tlumí krvácivost, osvědčil se i při pomočování. Při zevní aplikaci ve formě výplachů nebo koupelí se osvědčil na špatně se hojící rány, kožní defekty, špatně prokrvenou pokožku, hemeroidy či na záněty ústní dutiny. Působení drogy je poměrně silné, při dlouhodobém užívání nebo při předávkování se mohou objevit závratě, omámení a bolesti hlavy způsobené v silici obsaženým thujonem, jenž je toxický a vyvolává nervové poruchy. Těhotné a kojící ženy sice mohou řebříček užívat, ale raději v menších dávkách