Domovská stránka
Kateřina Ilgnerová -> Fytoterapie -> Vlaštovičník Chelidonium Majus L.

Vlaštovičník Chelidonium Majus L.

Vlaštovičník - Chelidonium Majus L.

S příchodem jara- kolem plotů, na stráních a rumištích, vykvete bujná rostlina s malými žlutavými kvítky. Z jednoho pohledu je to „mrzký plevel“, který je potřeba vytrhnout, z pohledu léčitele je to bylina, před kterou je potřeba mít velkou úctu.

O vlaštovičníku se zmiňuje již Dioskurides, od něhož pochází botanické jméno dodnes ve vědě používané. Tento řecký lékař totiž podává ve své Materia Medica zprávu, že rostlina začíná rozkvétat s příletem vlaštovek a s jejich odletem vadne. Proto vlaštovičník neboli Chelidonium  od řeckého slova chelidon- vlaštovka.

Dioskurides sám doporučuje vlaštovičník při slabozrakosti, žloutence a kožních vyrážkách.

Středověcí mniši používali vlaštovičník i jako kloktadlo, na mytí hlavy, k ošetřování kožních vyrážek a rakovinných nádorů, při žlučníkových kolikách a žloutence.

Může se používat zevně: ve formě tinktury, masti, oleje

Tinkturu si můžeme sami připravit tak, že nasbíráme rostlinu s květy a nasekáme či nastříháme na kousky květy, stébla a listy a zalijeme silnějším alkoholem tak aby byly části rostlin zcela ponořené.

Doporučuji použít čistou sklenici například od nakládané zeleniny nebo okurek,do které části rostlin stlačíme a pak zalijeme alkoholem.

Necháme odležet 14 dní za oknem, lahev zakryjeme plátýnkem, občas lahví zatřepeme a pak obsah scedíme přes plátýnko do jiné lahvičky, uzavřeme a skladujeme ve tmě při pokojové teplotě.

Tinktura se používá na bradavice, po týdenním potírání většina bradavic odpadne a nezůstane na kůži ani jizvička.

Mast a olej používám proti úporným ekzémům, dokáže ekzém zmírnit i odstranit.

Masti a oleje se dají opět doma dobře vyrobit dle jednoduchých známých receptů.

U náhle vzniklého ekzému se musíme vždy zamyslet, co děláme špatně.Většinou z psychického hlediska to bývá potlačená zlost a vztek, frustrace a nespokojenost.

Pokud emoce neřešíme, ale polykáme je, usazují se uvnitř těla a projeví se ve formě ekzému, nebo astmatu, které se většinou střídají. U malých dětí to může být potlačený strach, zlost a špatné rodinné vztahy.

Dále u ekzému bývá často vnitřní fyzická příčina ve střevu, které plní špatně svou funkci.Je potřeba dbát na pravidelné vyprazdňování a zásobení střeva zdravými laktobacily , inulinem a omega 3 nenasycenými mastnými kyselinami. A zamyslet se nad tím co jíme a pijeme.

Vnitřně vlaštovičník používat nedoporučuji, protože je jedovatý i když já osobně mám dobré zkušenosti s tinkturou na podrážděný žlučník.

Lepší je ale jíst tak, abychom žlučník nedráždili.

Existuje také velice účinný homeopatický lék stejného názvu, Chelidonium Majus.Ten užíváme vnitřně naprosto bez obav.Má stejné, ale velmi jemné léčivé účinky jako rostlina a je bezpečný.

 

Katy Amal Ilgnerová