Domovská stránka
Kateřina Ilgnerová -> Fytoterapie -> Procházka pod Věžkou

Procházka pod Věžkou

Pod zříceninami hradu Věžka je malý rybníček a jak plynou jednotlivá roční období, jeho hladina mi nastavuje různá zrcadla. Někdy je blankytně modré,či tyrkysové,jindy tajemně černé, nebo neprůhledně šedé. Z rybníčku vytéká potůček a vesele si zurčí a zpívá písničku, než vteče do řeky Berounky.

Pohled na širokou hladinu řeky ,která teče pod Věžkou, mě vždy přivede  ke snění.

Chodím tam často se svou čtyřnohou psí přítelkyní Ajšou. Přede mnou se otevře krásná a prostorná louka z jedné strany lemovaná lesy a z druhé řekou Berounkou. Od jara do podzimu dělám stejnou věc, zuju boty a bosá chodím po louce. Ajša zatím hledá myšky. Lehnu si do trávy a dívám se do nebe jak plují mraky a vychutnávám si ten pocit svobody a vnitřního klidu.

Roste tady plno léčivek. Můžeme je nasbírat, usušit,udělat z nich čaj,nebo sirup. Účinek popíšu jen stručně,ale všichni je známe.

Pampeliška má dobrý vliv na zažívání a játra,pročišťuje krev.

Řebříček má protizánětlivý účinek,je to lék na zažívání a ženské potíže

Jetel  je léčivý na bronchitidu,revmatismus,oteklé lymfatické žlázy,jako podpůrný prostředek pro léčbu cukrovky

Jitrocel čistí krev, léčí plíce a průdušky, žaludeční potíže, používá se při hojení ran, bércových vředů

Mateřídouška pomáhá při léčbě chřipky,bronchitidy, ženských nemocí,uklidňuje a posiluje

Když se pozorně podíváte,najdete zde mnoho dalších bylinek.

Ležím v trávě a nebojím se klíšťat. Proč? Stačí dostatek vitamínu B v krvi a klíšťatům nebudete vonět. Takže stačí jedno pivo denně, už vidím úsměv v mužských tvářích.

A rada pro maminky dětí? Když posíláte děti na letní tábory, dejte jim platíčko Bkomplexu sebou.Stačí jeden denně a nemusíte se bát klíšťat.

Slyším hlasité „žuch“ , to Ajša skočila do vody a protože je tam vysoký břeh, musím jí vytáhnout za obojek ven. Která z nás má nohy víc špinavé od bláta? Je to jedno. Jsem šťastná. Všechny starosti odnesl proud řeky a vítr co prohání mraky na obloze.

V tomto kraji u Berounky jsem totiž našla mnohem víc pokladů,než jsem hledala!