Domovská stránka
Kateřina Ilgnerová -> Fytoterapie -> Něco o léčivých bylinách

Něco o léčivých bylinách

Znalost účinků léčivých bylin je důležitá, pokud je chceme využívat k léčení sebe a svých blízkých.

Říká se, že v přírodě je lék na každou nemoc.

Já používám jejich sílu k léčení např. nachlazení, podpůrnou léčbu při chřipkách, angínách, jejich mocnou sílu využívám při léčbě bolesti a to hlavně hlavy, kostí a kloubů,vše ještě propojuji s masážemi a poradenstvím jak žít zdravěji.

 

Byliny se dají užívat buď jako čerstvé přímo utržené z naší zahrady, nebo z luk a lesů.

Tyto nálevy mají jemnou a lahodnou chuť.

Pokud si chceme byliny nasušit na podzimní a zimní časy,je potřeba dodržovat zásady sběru bylin a sušení. Každá léčivka vyžaduje něco jiného.

Třezalka tečkovaná, která roste hojně na stráních a upozorní na sebe žlutými květenstvými s kořeněnou příjemnou vůní se má správně sbírat na sv. Jana kolem poledne.

Je to prostě moudrost našich předků.

Tato bylina patří mezi královny bylin.Její vnitřní účinek je prokazatelně příznivý na naše nervy a vnější na naše klouby a kůži, to jen okrajově, užití je mnohem větší.

Z léčivek se dají také vyrábět po domácku masti,postupů jak je vyrobit je víc, stejně tak si můžeme vybrat jestli léčivé látky rozpustíme v sádle, vazelíně,nebo základu na masti,který se sežene v lékárně.

Dále se dají vyrábět tinkury,lektvary a sirupy, opět je mnoho postupů. Já se snažím vždy o to, aby se byliny buď neupravovaly tepelně vůbec, nebo jen krátkou dobu, jen tak se zachovají tolik prospěšné enzymy, vitamíny a chlorofil.

Práce s bylinkami je zajímavá, je to nekončící příběh a pokud v chladných měsících podpoří uzdravování blízkých, je to i radost.