Domovská stránka
Kateřina Ilgnerová -> Fytoterapie -> Lípa srdčitá, nebo velkolistá (Tiliaceae)

Lípa srdčitá, nebo velkolistá (Tiliaceae)

Lípa jako strom

Lípa je v každé vesnici, pod ní se scházeli lidé k odpočinku,nebo debatovali, mnohé lípy pamatují boje, jiné jsou svědky důležitých rozhodnutí. Staré letité lípy jsou různě „opečovávány“ jako památné stromy a jsou vážené.

Jen u nás všechny krásné,vzrostlé a zdravé lípy pokáceli, když se budovalo nové hřiště.Tolik mě bolelo srdce,že jsem se onomu místu vyhýbala víc než rok.

Strom, jehož listy mají tvar srdce a jehož květ sladce voní je i lékem pro člověka.

Lipový květ

V lidovém léčitelství se používá lipový květ – květenství z obou typů lip, obsahuje silice, flavonoidy, slizové látky a hořčiny.Působí potopudně a díky hořčinám a slizu usnadňuje vykašlávání a mírní dráždění kašlem.

Lípa jako homeopatický lék (Tilia)

Charakteristika lidí, kteří potřebují lípu je následující:

Jsou to citliví lidé,vyhledávájí spíš klid a přírodu, cítí se dobře na čerstvém vzduchu a v přírodě ,mají strach z davu, při vstupu do místnosti, ze společnosti, nesnášejí nakupování ve velkých obchodních centrech- raději se procházejí v lese, nebo jezdí na koni.

Ráno mívají někdy protichůdné pocity, někdy jsou podráždění, jindy se cítí příjemně..asi když jsou v přírodě, jako já na chatě…

Protože jsou citliví, propadají často depresím, pocitům smutku,úzkosti, jsou romantičtí, onemocní ze zklamané lásky, mohou plakat a hlasitě naříkat.

A co říká o lípě moje přítelkyně a kolegyně homeopatka Blanka Pittnerová?

Lípa je chůvou dubu. Takže musí být klidná a pevná.Vždy se pod ní scházeli lidé,řešili své spory,bavili se,milovali a hledali u ní ochranu.Ve středověku bylo lipové dřevo lignum sanctum- svaté dřevo, je z něj vyřezáno mnoho svatých soch.Dalo by se psát dál.Ale myslím,že toto je charakteristika Tilie,energie věcí,které se dějí kolem lípy,která toto umožňuje,protože je rozložitá,většinou soliter v krajiě nebo poblíž lidských obydlí anebo v alejích což je výrazná skupina samostatných stromů.Je nám pod ní dobře a uklidňuje nás.

Óda na lípu končí ,jak říká na konci příspěvku má přítelkyně a já dodávám, óda na lípu bude trvat dokud tento strom nezmizí z tváře Země.