Lípa jako lék a homeopatikum
Lípa lat. Tilia europaea
Lípa je krásný strom. Většinou roste samostatně, a když vyroste, má velkolepou, rozložitou korunu. Když kvete, přiláká mnoho včel a krásně sladce voní. Lípa je náš národní strom. Má kvalitní dřevo, ze kterého se dříve vyráběl nábytek, nebo hudební nástroje. Podle pověstí, lípy osídlovali spravedliví a dobří duchové. Lidé je pak vyhledávali, aby se pod nimi schovali před bouřkou, v domnění, že do nich díky dobrým duchům neuhodí blesk.
Lípy se vysazovaly na návsích, pod nimi se scházeli lidé,aby si povídali. Je to strom jako symbol lásky. Lidé se pod lípou sdružují, klábosí a vysedávají na lavičkách. Milenci se pod lípou scházejí a prožívají svojí lásku. Někdo má srdce na dlani, jiný v kalhotách, někdo má srdce široké a jiný z kamene.
Lípy byly svědky mnoha dramatických událostí.Staré lípy podpíráme, chráníme a prohlašujeme je za památné stromy.
Máme mnoho druhů lip,např. lípa velkolistá, lípa srdčitá,americká,amurská,obecná,řapíkatá apod.
Známé jsou léčivé účinky lipového květu. Tyto květy obsahují flavonové glykosidy (zejména tilirosid), poměrně dost slizu, malé množství silice, jejíž hlavní složkou je fornesol. Dále jsou to třísloviny, cukry a malé množství saponinu
Čaj z nich se již dlouho používá při nachlazení, dráždivém kašli. Má také kladný vliv na regulaci činnosti trávícího ústrojí. Je oblíbený především díky tomu, že podporuje pocení, rozpouští hleny a snižuje dráždivost ke kašli.Často se používá ve směsi s černým bezem.
Pokud si chcete udělat pěknou procházku a lipový květ si natrhat sami, je důležité vědět, že ve směsi nesmí být plody. Proto květenství trhejte ještě před plným rozkvětem. vyrazte v době, kdy je venku sucho a sušte ve vrstvách do 5 cm. Při sběru si dejte pozor na záměnu s jinými druhy, jako je lípa americká či stříbrná. Poznáte je podle toho, že mají ochlupené listeny a výrazněji zbarvené tyčinky. Na sběr jsou nevhodné.
Listy spařené vodou a smíchané s vínem se přikládali na končetiny při svalových křečích a na popáleniny.
Lípa je vhodná i pro děti.
Lípa existuje i jako homeopatický lék.Představuje jeden ze zajímavých psychologických typů,který je hojně zastoupen v české populaci.
Tilia jsou lidé umělecky zaměření, mají rádi přírodu a volný prostor kolem sebe,potřebují hodně svobody pro svoji kreativitu,nesnáší davy a konflikty, vyhledávají klid.Mají rádi samotu, nebo menší skupinu blízkých přátel či rodinu.
Navzdory tomu, že vypadají na první pohled křehce,dovedou i prosazovat svůj názor a bojovat za svoje práva.
V prosazování a realizaci své představy bývají lidé typu Tilia úspěšní a mohou překonat i sami sebe. Nezapomeňme, že i strom lípa patří mezi nejodolnější a „nejúspěšnější“ bojovníky v rostlinném světě – dorůstají největších rozměrů a dožívají se nejdelšího věku. Například stáří lípy v Kamenici nad Lipou je odhadováno mezi 700 až 900 lety. Stoleté lípy jsou v naší krajině běžné.
A co léčí tento homeopatický lék?
Neuralgické bolesti tváře, bolesti zubů, zvuky v uších, alergické rýmy, poruchy vnitřních orgánů a mnohé psychické problémy jako deprese, sebelítost a plačtivost, dále noční pomočování, kašel, bolesti hlavy, chrapot, silné nadýmání, pocity slabosti a únavy – např. známý únavový syndrom, zácpu, bolesti zad, závratě, poruchy vidění, bolest žaludku a sklon k říhání, ženské výtoky, revmatické bolesti a další.
Tak proč příští léto nevyrazit na květ?