Domovská stránka
Kateřina Ilgnerová -> Fytoterapie -> Kopřiva

Kopřiva

Kopřiva

urtica dioica nebo urtica urens(liší se vzhledem,ale podíl léčivých látek je v obou typech kopřiv stejný)

Někdo by řekl, že je to protivný plevel, ano je, většinou nadáváme a snažíme se kopřivy na zahrádce vytrhat nebo posekat.A to je chyba.Tato rostlinka je nesmírně léčivá.

Kdysi jsem z ní dělala báječný špenát a zítra...ho udělám zas! Příprava je stejná jako u běžného špenátu. Dá se také nasekat do salátů, nádivek, jako nať do polévek.Spařená nepálí a chutná výtečně.Stejně tak chutná i kopřivový čaj.Hrst kopřivy se zalije vroucí vodou a nechá chvíli luhovat.Odvar má příjemnou a jemnou chuť.

Kopřiva obsahuje obrovské množství chlorofilu, vitamín C, třísloviny, glukokininy, aminy, vitamín B1, provitamín A, acetylcholin, serotonin, histamin, minerální látky (vápník, fosfor, železo aj.), třísloviny, sacharidy a další látky.

Ze stonků kopřiv se dokonce kdysi tkala vlákna. Říká se, že tam, kde rostou kopřivy, je úrodná půda a žijí tam skřítci.Navíc kopřiva na zahrádce odhání škůdce a můžeme si z ní vyrobit skvělé ekologické hnojivo.

Kopřiva má mnohostranné využití.V lidovém léčitelství...jen stručně – na harmonizaci organismu, močového systému, říká se, že čistí játra a tedy i krev, působí proti onemocnění kloubů, hlavně revmatu, dříve se lidé šlehali kopřivami.To způsobovalo podráždění  kůže a následné prohřátí(kloubů).

Kopřiva vyniká i jako účinný pomocník v kosmetice.Všichni známe kopřivový šampon.Listy kopřivy vlasy vyživují a tmavé vlasy krásně tónují.

Homeopatický lék Urtica Urens se využívá podobně, jako rostlina.K léčbě revmatismu, bolesti malých kloubů, k léčbě vyrážky způsobené požaháním kopřiv,nebo medůz v moři, na kopřivku, k léčbě onemocnění ledvin a močových cest.Říká se, že Urtica urens může ovlivnit laktaci – množství mateřského mléka.

Příroda je zkrátka mocná čarodějka a najdeme v ní lék na každý neduh.